Az új én új szokásokkal épül

Az új én új szokásokkal épül

Eljött egy újabb január, minden diéta, életmódváltás és új célkitűzés tökéletes indítódátuma. Hatványozottan. Évente több millióan indulnak neki az új évnek nagy elvárásokkal, csillogó célokkal, de mégis, mire elérjük a decembert, sokan lemorzsolódnak. Hogy idén te is a büszke és sikeres életmódváltókhoz tartozhass, íme néhány tipp a kezdéshez, legyen szó táplálkozásról, edzéstervről, vagy akár egy új nyelv megtanulásáról:

Rutin › minden más
Ahhoz, hogy a változás sikeres lehessen, szerves részévé kell válnia a mindennapoknak. Mintha „autopilot”-ban végeznéd. Persze az új rutin lehet élvezetes, akár a napod legszebb részévé is válhat, de ehhez arra lesz szükség, hogy olyan természetessé váljon, mint az, hogy lélegzel, vagy fogat mosol lefekvés előtt.

Mitől válik a rutin rutinná?
A rutin olyan természetes összetevője a mindennapoknak, amin nem kell különösebben gondolkodnunk. Már ezerszer csináltuk, csukott szemmel is elvégeznénk, és az a rendhagyó, ha nem csináljuk. Ennél fogva természetes, hogy január 1-jén, de talán még február 1-jén sem lesz a rutinunk része az, amit célul tűztünk ki. De emiatt nem szabad csüggedni! Az új szokások kialakítása mindig időt és erőfeszítést igényel – tulajdonképpen egy tanulási folyamatot viszünk végbe, ami kezdetben idegen, külön emlékeztetőkre és tervekre lesz szükségünk, de ha kitartóan végezzük, gondolkodás nélkül is menni fog. Mint például az autóvezetés vagy az idegen nyelvek használata.

A 3 H módszere
Hogy könnyedén kiépíthesd az új szokásodat, először is határozd meg a konkrét célt, amit el szeretnél érni. Pontos eredményekhez pontos elképzelés is kell, lásd magad előtt, mi lenne a végpont. Ha ez megvan, szükséged lesz egy helyzetre, amelyhez kötheted az új rutinodat, a hozzászokásra, azaz a cselekvéssorra, amit újra meg újra végrehajtasz és a haszonra, valamiféle jutalomra, ami fenntartja a motivációdat. Például ha az a célod, hogy naponta 30 gramm rostot elfogyassz az új év minden napján, a helyzet lehet kezdetben csak a reggelid. A hozzászokáshoz szükséges cselekvéssorozat az, hogy ha törik, ha szakad, ha süt, ha fúj, beépítesz zöldségeket ebbe az étkezésbe, és a haszon, azaz a jutalom a közérzeted lesz, ami garantáltan sokkal jobbá válik majd ettől.

Apró lépések
A szokások kialakításában fontos felismerés, hogy nem lehet mindent egyszerre, de még csak sokat sem. Ha megvan a végső cél, amit el szeretnél érni az évben, nem várhatod el magadtól, hogy az első naptól kezdve hibátlanul végrehajts minden lépést minden nap. Hiszen a tanulás éppen arról szól, hogy valamit, ami még nem megy, tökélyre fejlesztesz! Oszd fel ezt a célt kisebb részcélokra és lépcsőzetesen haladj előre! Például az előző példánál maradva, először köteleződj el csak egy étkezésnél – például csak a reggelinél – és ha ez már magabiztosan, rutinosan megy, léphetsz tovább az ebédre. Ismételd a 3H-t ennél az étkezésnél is, mielőtt belevágnál a vacsorák színesítésébe! A folyamat során bővülni fog az eszköztárad is, sok-sok új tudásra teszel majd szert és újabb kérdések fogalmazódnak meg benned, amik inspirálhatnak!

21/90
Nincs új szokás türelem nélkül – gyakran várjuk, hogy az elhatározásunk hibátlanul velünk marad majd minden nap, de mégis, pár nap, egy hét után a lelkesedés alábbhagy. Nagyobb hatásra számítottunk, vagy valamilyen élethelyzet – pl. egy szülinapi esemény – kizökkentett. De nincs ok aggodalomra! Egy szokás beépüléséhez nagyjából 21 konzekvens napra van szükség, ami 3 egész hét és igazán akkor válik sajátunkká, ha már 90 napja, azaz 3 hónapja velünk van. Ez igazán nagy távlat! A tanulás folyamatában azonban nem csak a 100%-os eredmény vezet céljaink eléréshez. A lényeg, hogy ebben az időtartamban kitartóan dolgozzunk az új szokás betanulásán.

Dokumentáció
A kisiklásokat sokan kudarcként élik meg és a fejünkben sok torzítás élhet azzal kapcsolatban, mennyi pozitív vagy negatív kimenetelű próbálkozásunk történt. Én a pácienseimnél rendszeresen tapasztalom, hogy a kudarcaikat felnagyítják, gyakoribbnak érzékelik a valódinál, a sikereket pedig egyenesen elfelejtik. Hogy ne ess ebbe a hibába, és elkerüld, hogy elvedd a saját kedvedet a folytatástól, vezess valamilyen naplót az eredményeidről! Például tarthatsz egy füzetet, amiben készíthetsz checklistet, kipipálva minden sikeres napot. Így később is pontosan felmérheted, hányszor voltál sikeres, és milyen gyakran tértél el a kitűzött céltól. Garantálhatom, a helyzet sokkal jobb, mint képzelnéd! Csak legyen objektív pont, amire támaszkodhatsz. Szuper lehet még egy whiteboard, de akár a telefonod naptár applikációja is megfelel a célra.

És még néhány tipp, hogy könnyebben vedd az akadályokat:

  1. • Keress egy partnert a változásban: lehet egy munkahelyi barát az edzéshez, vagy a párod a táplálkozáshoz, akivel motiválhatjátok egymást; vagy csatlakozz egy közösséghez, ahol veled hasonló motivációkkal rendelkező személyekkel dolgozhatsz együtt!

    1. • Mindig vállalj egy picit kisebbet, mint amit a motivációd csúcsán reálisnak látsz: mikor tervekkel tele, pozitívan látjuk a világot, reálisnak tűnhet például, hogy az eddigi inaktív életmód után hetente 4-szer is elmegyünk az edzőterembe – ilyenkor érdemes apróbb célt megfogalmazni, például hogy heti 2 alkalmat vállalunk. Ha mégis sikerül a 4 alkalom, büszkék lesztek magatokra, de ha csak 2-szer mentetek, azt sem élitek meg kudarcként!

    1. • Egyszerre csak egy célon dolgozz: csábító gondolat lehet az év első napjától kezdve clean eater, body builder, ezer nyelven beszélő csodaként élni a mindennapjainkat, tökéletes időbeosztással és mindig rendezett háztartással, azonban ha túl sok célunk van egyszerre, már azoknak a fejben tartása is nehézséget okozhat. 12 hónap bőven elég idő arra, hogy ezt mind véghez vigyétek, nem kell sehova sem sietnetek! Válasszatok havonta egy célt, és tökéletesítsétek azt: legyen ez akár a rostfogyasztás, akár a kevesebb cukor az étkezésetekben, a testmozgás, vagy egy új képesség elsajátítása.

    1. • Bátran forduljatok professzionális segítőkhöz: az egészségtudatosság világában száz és száz szakember vár rátok, hogy segítsen benneteket az utatokon. Bátran keressetek fel személyi edzőt, dietetikust, pszichológust, orvost, tanárt, aki sok hozzátok hasonló, változásra vágyó embert vezetett végig ezen a rögös úton. Ugyan a célokat elérnetek nektek kell, de segítségükkel könnyebb lehet, hiszen ők ismerik a miérteket, hogyanokat és a buktatókat is.

  1. + 1 activé tipp: Legyen a “az új rutin-kialakító szerszámos ládádban” olyan egyszerűen elvégezhető cselekvés sor, ami kisegít, hogy tutira tudd tartani a rutinod minden nap! Például, ha a rostfogyasztási szokásodon akarsz változtatni, és minden nap 30 gramm rostot akarsz enni, raktározz be az activé FiberShake-ből otthonra, aminek a segítségével biztosan tarthatod a célodat.

Köszönjük a szakmai cikket Trenka Andrea Petra, Dietetikus és Viselkedés elemző külsős szakemberünknek!

Vissza a blogba

Kövess minket Instagramon! @activefibershake_hu

Share information about your brand with your customers. Describe a product, make announcements, or welcome customers to your store.

Hogyan készítjük a FiberShake-ket?

Hogyan készítjük a FiberShake-ket?

A különböző válogatott alapösszetevőket kíméletesen és gondosan összekeverjük.

Ezután adagonként kimérve, egyesével becsomagoljuk neked, hogy bárhová magaddal vihesd.

Miből készítjük a FiberShake-ket?

Természetes édesítés TERMÉSZETES ÉDESÍTÉS

A legtöbb diétás terméket mesterséges édesítőkkel édesítik. A leggyakrabban előforduló mesterséges édesítők a szukralóz, az aceszulfám-k és az aszpartám.

Ezek előnye, hogy az ízük nagyon hasonló a cukoréhoz (a szukralózt például klórozott cukorból állítják elő) és az ipari előállítás miatt rendkívül kedvező az áruk.

Viszont sajnos az elmúlt évek klinikai viszgálatai megmutatták, hogy ezek az édesítőszerek rendkívül károsak lehetnek a bélflórára.[3]

Egy kutatás például megmutatta, hogy 12 hét szukralóz fogyasztás 50%-kal csökkenthette a bélbaktériumok számát, hasonlóan egy antibiotikum kúrához.

Ha károsodik a bélflórád az befolyásolhatja a testsúlyodtól elkezdve az immunrendszeden át a hangulatod stabilitását és még sok egyéb tényezőt is.

A FiberShake-ben ezért, szinte egyedülállóan, természetes eredetű,
bélflóra barát édesítőket használunk, eritritet és szteviát.

A cél, hogy a rostokkal támogatott bélflórát a ne károsítsuk édesítőszerekkel.

[3] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3856475/

Természetes ízesítés TERMÉSZETES ÍZESÍTÉS

Az volt a célunk, hogy egy olyan shake-ket készítsünk amit mi is szívesen fogyasztunk minden nap.

Ezért az ízeknél valódi alapanyagokat használunk, itt van 3 példa:

🍫 A csokis FiberShake-hez Belgiumból importálunk cukrászati minőségű kakaót és egy csipetnyi tengeri sót is használunk benne, ami még jobban kiemeli a kakaó karakteres ízét.
☕️A kávés ízeknél valódi arabica kávét használunk, majd látni is fogod benne a kis barna kávészemcséket amikor kinyitod.
🥜A mogyoróvajas ízt igazi mogyoróvaj porral készítjük. Így olyan, mintha folyékony mogyivajat innál, de egy adag csupán 136 kcal/ 569 kJ-t tartalmaz.

Az íz persze mindig relatív, de az nem, hogy a FiberShake ízét egy 200 fős zsűri díjazta vakteszten.

Nem is akármilyen zsűri. Világhírű séfek, sommelierék, akik Brüsszelben
gyűlnek össze minden évben és összesen 86 Michelin-csillaggal büszkélkedhetnek.

Itt nyert a FiberShake íze Superior Taste Award nagydíjat.

kovasav KOVASAV

A kovasav, másnéven szilicium dioxid rengeteg jó tulajdonsága mellett segít, hogy a FiberShake-ked mindig csomómentesen tudd elkészíteni.

fehérje FEHÉRJE

Hihetetlenül krémes fehérjeforrás a testednek.

20g tejsavófehérje biztosítja a testednek a számára megfelelő fehérjebevitelt.

A friss tejből készült tejpor pedig gondoskodik róla, hogy minden korty FiberShake selymesen krémes élményt nyújtson.

activé kettős rostkombináció ACTIVÉ KETTŐS ROSTKOMBINÁCIÓ

Eltelít, támogatja az emésztésdet és gondoskodik a bélflórádról.

Az útifű maghéj, a guarliszt és az inulin keveréke adagonként 10g rostforrást biztosítanak számodra. Ezek a rostok a folyadéktól megduzzadva segíthetnek abban, hogy tartósan jól lakj.[1]

A díjnyertes kettős
rostkombinációnkat ráadásul úgy állítottuk össze, hogy mindkét, vízben oldódó és nem oldódó rosttípust is tartalmazza,
így a rostok egyszerre támogatják az emésztésedet
és táplálják a bélflórádat.

[1]https://www.bmj.com/content/378/bmj-2020-054370

Részletes összetevők listája →