A minden évben augusztus 1-jén ünnepelt Anyatejes táplálás világnapja fontos társadalmi üzenetet hordoz. Célja, hogy a kismamák minden támogatást és ismeretet megkapjanak ahhoz, hogy anyatejjel táplálják kisbabájukat. Az anyatejes táplálás érzelmi-kötődést építő jelentőségén túl tudományosan bizonyított egészségügyi előnyökkel jár: a csecsemők kevesebb fertőzésen esnek át, immunrendszerük erősödik az anyatejben található antitestektől, és kisebb náluk a krónikus betegségek későbbi előfordulása.
Gondoltad volna, hogy az anyatej csodás hatásának egyik fő tényezői a rostok?
Az anyukák az anyatejben található különleges rostokkal táplálják kisbabájuk bélflóráját.
Tiszta baba a születésig?
Évtizedek óta tényként kezelt megállapítás, hogy a magzat a születésig “steril” környezetben van, testén és emésztőrendszerében nem élnek mikroorganizmusok. A mikrobiom kutatás fejlődésével izgalmas új eredményekről olvashatunk: úgy tűnik, hogy a várandós édesanya bélflórájának genetikai információja eljut a magzathoz a véráramon keresztül, már a születés előtt befolyásolva a baba mikrobiomját.
Ami tény, hogy természetes születés esetén az édesanya hüvelyi és bélflórája adja az újszülött kezdőkészletét a saját mikrobiom felépítéséhez. Császármetszés esetén az anya bőrének mikroorganizmusai jelennek meg nagyobb arányban a baba korai bélflórájában. Ez a kezdeti hátrány később kiegyenlítődhet, de a baba első életévében még kimutatható különbséget jelent.
Anyai gondoskodás a várandósság alatt
Már a születés előtt is sokat tehet a kismama a babája későbbi egészségéért, megfelelően működő immunrendszeréért és egészséges bélflórájáért: egyelőre még csak állatkísérletekben, de kimutatták:
Az anya várandósság alatti táplálkozása, rostfogyasztása hatással van az utódok bélflórájának összetételére.
A prebiotikus rostokkal kiegészített étrendű anyák utódjainál alacsonyabb volt bizonyos krónikus betegségek előfordulása, és összességében kedvezőbb összetételű mikrobiom volt a jellemző.
Azaz már a várandósság tervezésekor és a babavárás hónapjaiban érdemes az anyukáknak odafigyelnie a megfelelő rostbevitelre, és előnyös lehet a probiotikumban gazdag élelmiszerek – élőflórás joghurt, lokálisan elérhető zöldségek-gyümölcsök fogyasztása.
A bélflóra “jó bacijait” tápláló, ún. prebiotikus rostok - mint például az inulin, pektin és béta-glükán-, megtalálhatók a zöldségekben, száraz hüvelyesekben, gyümölcsökben és teljes értékű gabonában.
A hagymafélék fogyasztásával inulinhoz, az almával, körtével pektinhez, zabkásáddal vagy zabkekszeddel béta-glükánhoz juttatod a bélflórád rostokra kiéhezett jótékony baktériumait.
A prebiotikus rostok mellett a rendkívüli vízmegkötőképességgel rendelkező útifűmaghéj (psyllium) és a teljes értékű gabonfélék, magvak vízben nem oldódó rostjai is előnyösek, segítenek a kismamáknál gyakori székrekedés elkerülésében.
Testreszabott táplálás: rostok az anyatejben
Születés után a csecsemő bélflórája elképesztően gyorsan változik, gazdagodik: alapja a családtagok mikrobiomja, de a levegőben, talajban, környezetében lévő tárgyakon lévő mikroorganizmusok is hatással vannak rá. (Ezért sem előnyös az indokolatlan mértékű sterilitás – tényleg jó a gyerekeknek a “hét kiló kosz”). De honnan jutnak tápanyaghoz a csecsemő bélflóra bacijai, ha ő még nem eszik semmit? A természet csodás megoldása erre az anyatej.
A csecsemő bélflóra legfontosabb támogatói az anyatejben található prebiotikus rostok.
Az anyatej rostjai néhány cukormolekulából felépülő, a természetben máshol nem megtalálható különleges oligoszacharidok, tudományos rövidítésük HMO (Human Milk Oligosaccharides). Többféle típusuk létezik, és édesanyánként eltérő az arányuk, mennyiségük az anyatejben – azaz testre szabottan kapja minden baba a számára legmegfelelőbb kombinációt. A szoptatás során ezek a rostok végighaladnak a csecsemő tápcsatornáján, és a bélflóra jóindulatú lakóit táplálják. A kedvező összetételű bélflóra által termelt anyagok biztosítják a bélnyálkahártya épségét, védőfunkcióját. Eredmény: kisebb kockázat az allergiákra, krónikus betegségekre, jobb ellenálló képesség a légúti és emésztőrendszeri fertőzések ellen.
Mi a helyzet a tápszerekkel?
Az anyatejes táplálás az optimális megoldás a baba életének első hónapjaiban, és akár 1,5-2 éves korig is kiváló kiegészítése az étrendnek. Ha ez nem jön össze a legjobb szándék ellenére sem, akkor sem kell elkeseredni. Egyre korszerűbb összetételű csecsemőtápszerek érhetők el, amelyekhez a legtöbb esetben adagolnak a bélflórát tápláló prebiotikus rostokat is. Ezek korábban főleg a gyümölcsökben-zöldségekben, ill. száraz hüvelyesekben természetesen is megtalálható frukto- és galakto-oligoszacharidok voltak (FOS és GOS rövidítéssel is találkozhatsz a tápszeres dobozon). Ezek könnyen emészthetők és hozzájárulnak a bélflóra egészséges összetételének fenntartásához. A jó hír, hogy már jelenleg is elérhető az anyatejben található különleges prebiotikus rostot (HMO) tartalmazó csecsemőtápszer. Az első néhány hónap után a változatos, növényi alapanyagokban gazdag étrenddel a tápszeres babák bélflórája is felzárkóztatható: náluk a hozzátáplálás során különösen érdemes figyelni az életkornak megfelelő rostforrások – zöldségek, gyümölcsök, gabonafélék - bevezetésére, változatos kínálására. (Fontos: nem a teljes kiőrlésű gabonafélékben, olajos magvakban megtalálható ún. durva rostokról van szó – ezekkel a kisbaba éretlen emésztőrendszere még nem tud megbírkózni.)
Nem kettő helyett kell enni, hanem mindkettőtökért!
Akár még csak tervezed a gyermekvállalást, vagy már kisgyerekes szülő vagy, érdemes ennyit megjegyezned:
Saját bélflórád támogatásával, változatos, kiegyensúlyozott étrenddel és a napi ajánlott 30 gramm rost bevitelével előre felkészülhetsz arra, hogy a kisbabád mikrobiomja is optimális kezdőcsomaggal induljon.
A várandósság és szoptatás időszakában nem indokolt, hogy kettő helyett egyél, de az étrend minősége, rosttartalma kulcsfontosságú.
Kismamaként turbózd fel a bélflóra-támogató prebiotikus rostok mennyiségét az étrendedben!
Ha nem jött össze az anyatejes táplálás, ne érezz bűntudatot: szerencsére a bélflóra képes a változásra! Kisbabád változatos hozzátáplálásával és saját, egészséges szülői táplálkozási magatartásoddal formálod a család minden tagjának mikrobiomját. Ehhez vigyél be Te is és kínálj családod minden tagjának többféle típusú, megfelelő mennyiségű rostot minden nap.
Bízz a szülői ösztöneidben, ne stresszelj sokat és élvezd a kisgyerekes lét minden örömét és kihívását! 😊
Felhasznált források:
Soltész E., Gajda Z. A rost jó! Budapest: BOOOK Kiadó; 2020
Bode L. Human milk oligosaccharides: every baby needs a sugar mama. Glycobiology. 2012 Sep;22(9):1147-62. doi: 10.1093/glycob/cws074. Epub 2012 Apr 18. PMID: 22513036; PMCID: PMC3406618.
Tian M, Li Q, Zheng T, Yang S, Chen F, Guan W, Zhang S. Maternal microbe-specific modulation of the offspring microbiome and development during pregnancy and lactation. Gut Microbes. 2023 Jan-Dec;15(1):2206505. doi: 10.1080/19490976.2023.2206505. PMID: 37184203; PMCID: PMC10187089.
Wiciński M, Sawicka E, Gębalski J, Kubiak K, Malinowski B. Human Milk Oligosaccharides: Health Benefits, Potential Applications in Infant Formulas, and Pharmacology. Nutrients. 2020 Jan 20;12(1):266. doi: 10.3390/nu12010266. PMID: 31968617; PMCID: PMC7019891.
Wong CB, Huang H, Ning Y, Xiao J. Probiotics in the New Era of Human Milk Oligosaccharides (HMOs): HMO Utilization and Beneficial Effects of Bifidobacterium longum subsp. infantis M-63 on Infant Health. Microorganisms. 2024 May 17;12(5):1014. doi: 10.3390/microorganisms12051014. PMID: 38792843; PMCID: PMC11124435.