Anyai gondoskodás – mitől lesz egészséges kisbabád bélflórája

Anyai gondoskodás – mitől lesz egészséges kisbabád bélflórája

A minden évben augusztus 1-jén ünnepelt Anyatejes táplálás világnapja fontos társadalmi üzenetet hordoz. Célja, hogy a kismamák minden támogatást és ismeretet megkapjanak ahhoz, hogy anyatejjel táplálják kisbabájukat. Az anyatejes táplálás érzelmi-kötődést építő jelentőségén túl tudományosan bizonyított egészségügyi előnyökkel jár: a csecsemők kevesebb fertőzésen esnek át, immunrendszerük erősödik az anyatejben található antitestektől, és kisebb náluk a krónikus betegségek későbbi előfordulása.

Gondoltad volna, hogy az anyatej csodás hatásának egyik fő tényezői a rostok?

Az anyukák az anyatejben található különleges rostokkal táplálják kisbabájuk bélflóráját.

Tiszta baba a születésig?

Évtizedek óta tényként kezelt megállapítás, hogy a magzat a születésig “steril” környezetben van, testén és emésztőrendszerében nem élnek mikroorganizmusok. A mikrobiom kutatás fejlődésével izgalmas új eredményekről olvashatunk: úgy tűnik, hogy a várandós édesanya bélflórájának genetikai információja eljut a magzathoz a véráramon keresztül, már a születés előtt befolyásolva a baba mikrobiomját.

Ami tény, hogy természetes születés esetén az édesanya hüvelyi és bélflórája adja az újszülött kezdőkészletét a saját mikrobiom felépítéséhez. Császármetszés esetén az anya bőrének mikroorganizmusai jelennek meg nagyobb arányban a baba korai bélflórájában. Ez a kezdeti hátrány később kiegyenlítődhet, de a baba első életévében még kimutatható különbséget jelent.

Anyai gondoskodás a várandósság alatt

Már a születés előtt is sokat tehet a kismama a babája későbbi egészségéért, megfelelően működő immunrendszeréért és egészséges bélflórájáért: egyelőre még csak állatkísérletekben, de kimutatták:

Az anya várandósság alatti táplálkozása, rostfogyasztása hatással van az utódok bélflórájának összetételére.

A prebiotikus rostokkal kiegészített étrendű anyák utódjainál alacsonyabb volt bizonyos krónikus betegségek előfordulása, és összességében kedvezőbb összetételű mikrobiom volt a jellemző.

Azaz már a várandósság tervezésekor és a babavárás hónapjaiban érdemes az anyukáknak odafigyelnie a megfelelő rostbevitelre, és előnyös lehet a probiotikumban gazdag élelmiszerek – élőflórás joghurt, lokálisan elérhető zöldségek-gyümölcsök fogyasztása.

A bélflóra “jó bacijait” tápláló, ún. prebiotikus rostok - mint például az inulin, pektin és béta-glükán-, megtalálhatók a zöldségekben, száraz hüvelyesekben, gyümölcsökben és teljes értékű gabonában.

A hagymafélék fogyasztásával inulinhoz, az almával, körtével pektinhez, zabkásáddal vagy zabkekszeddel béta-glükánhoz juttatod a bélflórád rostokra kiéhezett jótékony baktériumait.

A prebiotikus rostok mellett a rendkívüli vízmegkötőképességgel rendelkező útifűmaghéj (psyllium) és a teljes értékű gabonfélék, magvak vízben nem oldódó rostjai is előnyösek, segítenek a kismamáknál gyakori székrekedés elkerülésében.

Testreszabott táplálás: rostok az anyatejben

Születés után a csecsemő bélflórája elképesztően gyorsan változik, gazdagodik: alapja a családtagok mikrobiomja, de a levegőben, talajban, környezetében lévő tárgyakon lévő mikroorganizmusok is hatással vannak rá. (Ezért sem előnyös az indokolatlan mértékű sterilitás – tényleg jó a gyerekeknek a “hét kiló kosz”). De honnan jutnak tápanyaghoz a csecsemő bélflóra bacijai, ha ő még nem eszik semmit? A természet csodás megoldása erre az anyatej.

A csecsemő bélflóra legfontosabb támogatói az anyatejben található prebiotikus rostok.

Az anyatej rostjai néhány cukormolekulából felépülő, a természetben máshol nem megtalálható különleges oligoszacharidok, tudományos rövidítésük HMO (Human Milk Oligosaccharides). Többféle típusuk létezik, és édesanyánként eltérő az arányuk, mennyiségük az anyatejben – azaz testre szabottan kapja minden baba a számára legmegfelelőbb kombinációt. A szoptatás során ezek a rostok végighaladnak a csecsemő tápcsatornáján, és a bélflóra jóindulatú lakóit táplálják. A kedvező összetételű bélflóra által termelt anyagok biztosítják a bélnyálkahártya épségét, védőfunkcióját. Eredmény: kisebb kockázat az allergiákra, krónikus betegségekre, jobb ellenálló képesség a légúti és emésztőrendszeri fertőzések ellen.

Mi a helyzet a tápszerekkel?

Az anyatejes táplálás az optimális megoldás a baba életének első hónapjaiban, és akár 1,5-2 éves korig is kiváló kiegészítése az étrendnek. Ha ez nem jön össze a legjobb szándék ellenére sem, akkor sem kell elkeseredni. Egyre korszerűbb összetételű csecsemőtápszerek érhetők el, amelyekhez a legtöbb esetben adagolnak a bélflórát tápláló prebiotikus rostokat is. Ezek korábban főleg a gyümölcsökben-zöldségekben, ill. száraz hüvelyesekben természetesen is megtalálható frukto- és galakto-oligoszacharidok voltak (FOS és GOS rövidítéssel is találkozhatsz a tápszeres dobozon). Ezek könnyen emészthetők és hozzájárulnak a bélflóra egészséges összetételének fenntartásához. A jó hír, hogy már jelenleg is elérhető az anyatejben található különleges prebiotikus rostot (HMO) tartalmazó csecsemőtápszer. Az első néhány hónap után a változatos, növényi alapanyagokban gazdag étrenddel a tápszeres babák bélflórája is felzárkóztatható: náluk a hozzátáplálás során különösen érdemes figyelni az életkornak megfelelő rostforrások – zöldségek, gyümölcsök, gabonafélék - bevezetésére, változatos kínálására. (Fontos: nem a teljes kiőrlésű gabonafélékben, olajos magvakban megtalálható ún. durva rostokról van szó – ezekkel a kisbaba éretlen emésztőrendszere még nem tud megbírkózni.)

Nem kettő helyett kell enni, hanem mindkettőtökért!

Akár még csak tervezed a gyermekvállalást, vagy már kisgyerekes szülő vagy, érdemes ennyit megjegyezned:

Saját bélflórád támogatásával, változatos, kiegyensúlyozott étrenddel és a napi ajánlott 30 gramm rost bevitelével előre felkészülhetsz arra, hogy a kisbabád mikrobiomja is optimális kezdőcsomaggal induljon.

A várandósság és szoptatás időszakában nem indokolt, hogy kettő helyett egyél, de az étrend minősége, rosttartalma kulcsfontosságú.

Kismamaként turbózd fel a bélflóra-támogató prebiotikus rostok mennyiségét az étrendedben!

Ha nem jött össze az anyatejes táplálás, ne érezz bűntudatot: szerencsére a bélflóra képes a változásra! Kisbabád változatos hozzátáplálásával és saját, egészséges szülői táplálkozási magatartásoddal formálod a család minden tagjának mikrobiomját. Ehhez vigyél be Te is és kínálj családod minden tagjának többféle típusú, megfelelő mennyiségű rostot minden nap.

Bízz a szülői ösztöneidben, ne stresszelj sokat és élvezd a kisgyerekes lét minden örömét és kihívását! 😊

 

 

Felhasznált források:

Soltész E., Gajda Z. A rost jó! Budapest: BOOOK Kiadó; 2020

Bode L. Human milk oligosaccharides: every baby needs a sugar mama. Glycobiology. 2012 Sep;22(9):1147-62. doi: 10.1093/glycob/cws074. Epub 2012 Apr 18. PMID: 22513036; PMCID: PMC3406618.

Tian M, Li Q, Zheng T, Yang S, Chen F, Guan W, Zhang S. Maternal microbe-specific modulation of the offspring microbiome and development during pregnancy and lactation. Gut Microbes. 2023 Jan-Dec;15(1):2206505. doi: 10.1080/19490976.2023.2206505. PMID: 37184203; PMCID: PMC10187089.

Wiciński M, Sawicka E, Gębalski J, Kubiak K, Malinowski B. Human Milk Oligosaccharides: Health Benefits, Potential Applications in Infant Formulas, and Pharmacology. Nutrients. 2020 Jan 20;12(1):266. doi: 10.3390/nu12010266. PMID: 31968617; PMCID: PMC7019891.

Wong CB, Huang H, Ning Y, Xiao J. Probiotics in the New Era of Human Milk Oligosaccharides (HMOs): HMO Utilization and Beneficial Effects of Bifidobacterium longum subsp. infantis M-63 on Infant Health. Microorganisms. 2024 May 17;12(5):1014. doi: 10.3390/microorganisms12051014. PMID: 38792843; PMCID: PMC11124435.

 

Vissza a blogba

Kövess minket Instagramon! @activefibershake_hu

Share information about your brand with your customers. Describe a product, make announcements, or welcome customers to your store.

Hogyan készítjük a FiberShake-ket?

Hogyan készítjük a FiberShake-ket?

A különböző válogatott alapösszetevőket kíméletesen és gondosan összekeverjük.

Ezután adagonként kimérve, egyesével becsomagoljuk neked, hogy bárhová magaddal vihesd.

Miből készítjük a FiberShake-ket?

Természetes édesítés TERMÉSZETES ÉDESÍTÉS

A legtöbb diétás terméket mesterséges édesítőkkel édesítik. A leggyakrabban előforduló mesterséges édesítők a szukralóz, az aceszulfám-k és az aszpartám.

Ezek előnye, hogy az ízük nagyon hasonló a cukoréhoz (a szukralózt például klórozott cukorból állítják elő) és az ipari előállítás miatt rendkívül kedvező az áruk.

Viszont sajnos az elmúlt évek klinikai viszgálatai megmutatták, hogy ezek az édesítőszerek rendkívül károsak lehetnek a bélflórára.[3]

Egy kutatás például megmutatta, hogy 12 hét szukralóz fogyasztás 50%-kal csökkenthette a bélbaktériumok számát, hasonlóan egy antibiotikum kúrához.

Ha károsodik a bélflórád az befolyásolhatja a testsúlyodtól elkezdve az immunrendszeden át a hangulatod stabilitását és még sok egyéb tényezőt is.

A FiberShake-ben ezért, szinte egyedülállóan, természetes eredetű,
bélflóra barát édesítőket használunk, eritritet és szteviát.

A cél, hogy a rostokkal támogatott bélflórát a ne károsítsuk édesítőszerekkel.

[3] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3856475/

Természetes ízesítés TERMÉSZETES ÍZESÍTÉS

Az volt a célunk, hogy egy olyan shake-ket készítsünk amit mi is szívesen fogyasztunk minden nap.

Ezért az ízeknél valódi alapanyagokat használunk, itt van 3 példa:

🍫 A csokis FiberShake-hez Belgiumból importálunk cukrászati minőségű kakaót és egy csipetnyi tengeri sót is használunk benne, ami még jobban kiemeli a kakaó karakteres ízét.
☕️A kávés ízeknél valódi arabica kávét használunk, majd látni is fogod benne a kis barna kávészemcséket amikor kinyitod.
🥜A mogyoróvajas ízt igazi mogyoróvaj porral készítjük. Így olyan, mintha folyékony mogyivajat innál, de egy adag csupán 136 kcal/ 569 kJ-t tartalmaz.

Az íz persze mindig relatív, de az nem, hogy a FiberShake ízét egy 200 fős zsűri díjazta vakteszten.

Nem is akármilyen zsűri. Világhírű séfek, sommelierék, akik Brüsszelben
gyűlnek össze minden évben és összesen 86 Michelin-csillaggal büszkélkedhetnek.

Itt nyert a FiberShake íze Superior Taste Award nagydíjat.

kovasav KOVASAV

A kovasav, másnéven szilicium dioxid rengeteg jó tulajdonsága mellett segít, hogy a FiberShake-ked mindig csomómentesen tudd elkészíteni.

fehérje FEHÉRJE

Hihetetlenül krémes fehérjeforrás a testednek.

20g tejsavófehérje biztosítja a testednek a számára megfelelő fehérjebevitelt.

A friss tejből készült tejpor pedig gondoskodik róla, hogy minden korty FiberShake selymesen krémes élményt nyújtson.

activé kettős rostkombináció ACTIVÉ KETTŐS ROSTKOMBINÁCIÓ

Eltelít, támogatja az emésztésdet és gondoskodik a bélflórádról.

Az útifű maghéj, a guarliszt és az inulin keveréke adagonként 10g rostforrást biztosítanak számodra. Ezek a rostok a folyadéktól megduzzadva segíthetnek abban, hogy tartósan jól lakj.[1]

A díjnyertes kettős
rostkombinációnkat ráadásul úgy állítottuk össze, hogy mindkét, vízben oldódó és nem oldódó rosttípust is tartalmazza,
így a rostok egyszerre támogatják az emésztésedet
és táplálják a bélflórádat.

[1]https://www.bmj.com/content/378/bmj-2020-054370

Részletes összetevők listája →